Miks on käsitöösiider kasulik?

Eesti käsitöösiider - mis see on?

Eesti käsitöösiider ja käsitöösiidri tegemise ajalugu on huvitav. Aasta 2015 alguseks, siis kui võtsime julguse kokku ja tegime lõpliku otsuse hakata valmistama Eesti siidrit, oli selge ka see, et enam esimesed olla me ei saa. Käisid kuuldused, et Jaanihanso on juba lähedal mingi tehasemoodi asja loomisele ja kuuldavasti esimesed pudelid juba ootavad riiulitel poodidesse pääsemist. Noh mis seal ikka … Võtsime ühendust Alvariga ja käisime Jaanihansol Pärnumaal külas. Vahetasime õppetunde siidri valmistamisest, kuulasime tema lugu, ostsime kaasa head ja paremat ning sõitsime Tallinna poole tagasi selge teadmisega, et meist saab peagi Eesti siidri valmistaja!

 

Käsitöösiider on Eesti uhkus

Käsitöösiidriks vajalikku õunamahla saab Eestis teha vaid kord aastas – siis, kui kui kodumaised punapõsksed õunad valmis saavad, hilissügisel.

Parimad siidriõunad aga on tegelikult pisikesed hapud jändrikud, mis söögiõunteks ei kõlba. Ja selliseid õunu on õnneks Eestis palju puude all vedelemas novembri alguseks.

MULL° siidrid on keemiavabad ja minimaalse jääksuhkru sisaldusega. Siidreid on tänasel päeval nii pisemates, kui ka uhketes shampusepudelites.

Käsitöösiidrid Eestis

Järjest rohkem on neid, kellele sõna siider tähendab pigem MULLi, Jaanihansot või mõnda vahvat mõisa, kes ise head majasiidrit valmistab.

Järjest rohkem on neid kes mõistavad, et 100% õunamahl, mis on kääritatud ja peaaegu suhrkuvaba (lisaks ka maitsev) on mõistlikus koguses kasulik ja kindlasti äge.

Rohkem ja rohkem on neid, kes välismaist päritolu prosecco või cava asemel poest kaasa haaravad pigem Eesti “prosecco”. Ja mis on samuti vägev on see, et noored eelistavad pigem alkoholivaba siidrit, kui alkoholiga.

Miks on käsitöösiider kasulik?

Sõna “siider” kasutatakse ainult õunamahlast kääritatud joogi puhul. Seega, klassikaline siider on õunast ehk õunamahlast kääritatud alkohoolne jook.

Käsitöösiidri maitse sõltub kõige rohkem õunast. Eestis valmistatakse käsitöösiidrit valdavalt söögiõunast. Hispaanias, Prantsusmaal ja Suurbritannias aga spetsiaalsest siidriõunast, mis on söögiks kõlbmatu. Meie kliimas on vähe päikest, seega õunad on pigem happelised ning õunakoor õhuke, seetõttu on siider helekollane värvilt ning kerge ja värske maitselt.

Siidriõunad korjame reeglina ainult vanadest maha jäetud kolhoosi õunaaedadest, kus ainsaks puude väetiseks on armas lehmakook puude all.

Siidrisse pole lisatud mittemidagi muud peale 100% õunamahla. Olge, siiski ja siinkohal soojalt hoiatatud, et alkohol võib olla kahjulik teie tervisele. Meie soovitame juua vähe, kuid kvaliteetselt ja kasulikult. 

Kes poleks kuulnud inglise keelset kuulsat väljendit “apple a day, keeps a doctor away”, seega järgnevalt 9 punkti õunte kasulikkusest:

Eesti käsitööösiider

Õun on kasulik:

1. Südamele.
Õun ei sisalda väga palju seedimiseks vajalikke kiudaineid, siiski muutuvad kiudained tervisele kasulikuks koosluseks, mis on oluline lipiidide ehk rasvade koostisosade sisalduse reguleerimiseks ja alandamiseks veres, ennetades südamehaigusi ning mõjudes hästi südame-veresoonkonnal

2. Lihastele ja nahale. Õunas leidub pea kõiki toitained, erinevaid mineraalaineid ja vitamiine. Õun sisaldab palju kaaliumi, mida on vajalik lihaste tööks. Kaalium reguleerib vee hulka kudedes, aitab normis hoida vererõhku, stimuleerib mürgiste ülejääkide eraldumist kehast ja mõjub hästi nahale tervikuna.

3. Õunaseemnetest saab joodi. Õunaseemnete purustatud sisu satub õunamahla sisse pressimise käigus. Seemned ise aga sisaldavad kasulikku joodi. Kes poleks sellest kuulnud, et vanemad soovitavad ka ära süüa vastikuna tunduvad õunaseemned..

4. Hea uni. Unehäirete korral tuleb õhtul süüa üks koorimata õun. Õunal on und soodustav toime ja see avaldub veresuhkru korrapärases jaotuses öö jooksul. Samuti aitab õun vererõhku kontrolli all hoida.

Gurmaanide lemmik VOODOO

VOODOO siider on   uhkes ja pidulikus shampusepudelis eriline jook. See ei ole kergelt libistatav jook, kuid on gurmaanide vaieldamatu lemmik.

Hangime ehtsaid Jamaika rummivaate, kus varasemalt on valminud kange rumm. Seejärel pistame kergelt hirmunud Eesti siidri rummivaatidesse laagerduma 3-4 kuuks ja voila – valmib Voodoo.

Kange Eesti siider, millel juures Jamaika ehtsa rummi kõrvalnoot. Valmistatud 2019 aasta puhastest Eestimaa õuntest. Räägitakse, et Voodoo ravib kõik tõved ja haigused ning  on ajatu ja maagiat täis. 

voodoo MUL
SOODUSTUS -10%
Aktiveeri sooduskupong ja saad täna -10% soodustust meie UUELT TOOTELT Kombineeri oma kast (8 pudelit). Lisaks hoiame sind kursis ka edaspidi meie parimate pakkumistega.


Loe iisaks:

Palju allahindlusi POES ja tasuta tarne ostusummast 36 EUR

Pead olema vähemalt 18 aastat vana, et külastada MULL° poodi!